0312 350 90 20

Sosyal Medyada Biz}

Ücretsiz Başvuru!
Tazminatlarınızı sonuçlandırana kadar hiç bir ücret talep etmediğimizi biliyor musunuz?
Hemen İletişime Geçin!

Sürücünün Hayatını Kaybetmesi Durumunda Geride Kalanlar Tazminat Alabilir Mi?

Sürücünün Hayatını Kaybetmesi Durumunda Geride Kalanlar Tazminat Alabilir Mi?

TRAFİK KAZALARINDA TAM KUSURLU SÜRÜCÜNÜN HAYATINI KAYBETMESİ DURUMUNDA GERİDE KALANLAR TAZMİNAT ALABİLİRMİ ?

Nisan 2016 Tarihinden önceki hasarlar için tazminat alabilirler.

Nisan 2016 Tarihinden önceki poliçeler içinde tazminat söz konusu olur.

Alabilirler. Şöyle ki; ölüm veya yaralama olan trafik kazalarında araç sürücüsü  ya da araç işletmecisinin  kusuru bulunduğu durumlarda, ölen kişinin yada yaralanan kişinin aile bireylerine ve 3. Kişilere tazminat ödenmemesi  şeklindeki  Yerel Mahkemenin kararı,  Yargıtay tarafınca bozulup aile bireylerinin destekten yoksun kalan iyiniyetli 3. Kişi kabul edilmeleri  gerektiği  yönünde karar verildi.

Yargıtay- Genel-Hukuk Kurulu, başlatılan bir dava üzerine trafik kazası esnasında yada hastaneye kaldırıldığına ölen kişi tamamen  kusurlu bulunsa da yakınlarına tazminat ödenmesi kararına verdi. Yakınlarını trafik kazasında yitiren yüzlerce kişi için umut olan karar, Ölen kişi kusurlu olsa bile yakınlarının bir kusuru yok gerekçesine dayandırıldı.

Yargıtay’ın verdiği bu karar 2008 yılına kadar olan tazminat şartlarını da baştan aşağı değiştirmiş oldu.

Yargıtay , ‘Davacıların ölenin salt mirasçısı sıfatıyla değil, destekten yoksun kalan üçüncü kişi sıfatıyla dava açtıklarına, ölüm nedeniyle doğrudan davacılar üzerinde doğan destekten yoksunluk zararının oluşumundaki kusurun davacılara yansıtılamayacağına; dolayısıyla araç sürücüsünün veya işletenin tam kusurlu olmaları halinde, desteğinden yoksun kalan davacıları etkilemeyeceğine; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları’na göre, aracın zorunlu mali sorumluluk sigortacısı davalı sigorta şirketi, işletenin üçüncü kişilere verdiği zararları teminat altına aldığına ve olayda işleten veya sürücü tam kusurlu olsalar bile, destekten yoksun kalan davacılar da zarar gören üçüncü kişi konumunda bulunduğundan, davalı sigorta şirketinin sorumlu olacağına karar vermek gerekir. (HGK’nun 15.6.2011 gün ve 2011/17-142 esas-411 karar, HGK’nun 22.2.2012 gün 2011/17-787 esas 2012/92 karar sayılı ilamları uyarınca)’ şeklindeki kararı ile bu konuda daha önceki görüşünü değiştirmiş oldu.

1.981 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN