0312 350 90 20

Sosyal Medyada Biz}

Ücretsiz Başvuru!
Tazminatlarınızı sonuçlandırana kadar hiç bir ücret talep etmediğimizi biliyor musunuz?
Hemen İletişime Geçin!

Trafik Kazasından Kaynaklı Sakatlığa İlişkin Tazminat Davaları

Trafik Kazasından Kaynaklı Sakatlığa İlişkin Tazminat Davaları

Trafik kazası sonucunda, kalıcı olarak sakatlık geçiren kişiler, hayatlarına eskisi gibi devam edememekte ve sakatlığa bağlı olarak birçok zorlukla karşılaşmaktadır. Bu zorluklar nedeniyle yaşanan maddi zararların telafi edilebilmesi için, trafik kazası sonucunda kalıcı olarak sakatlanan kişilere tazminat hakkı tanınmıştır. Söz konusu tazminata, iş gücü  kaybı tazminatı adı verilmektedir.

İş gücü tazminatı davaları, trafik kazasına karışan araçları trafik sigortası kapsamında sigortalayan sigorta şirketlerine karşı açılmaktadır. Trafik kazasına karışan araçların sigortasız olması durumunda da, iş gücü kaybına uğrayan (sakatlık geçiren) kişinin tazminat talepleri, devlet güvencesindeki Güvence Hesabı tarafından karşılanmaktadır.

Trafik kazası nedeniyle kalıcı olarak sakatlanan kişiler, kendilerinde meydana gelen iş gücü kaybı oranınca (sakatlık oranınca) tazminata hak kazanmakatadırlar. Mağdur kişinin, söz konusu tazminata hak kazanabilmesi için, muhakkak suretle, yetkili kuruluşlardan alınan “KALICI İŞ GÜCÜ KAYBI RAPORUNA” sahip olması gerekmektedir.

Trafik kazası sonrasında, kalıcı iş gücü kaybına uğradığınızı düşünüyor ve elinizde iş gücü kaybına ilişkin herhangi bir rapor bulunmuyorsa, lütfen tarafımızla iletişime geçiniz. Şirketimizin alanında uzman personeli, iş gücü kaybı raporu alınması konusunda size yardımcı olacaktır.

Tazminat davaları sonucunda, iş gücü kaybına uğrayan (sakatlanan) kişi, 330.000,00 TL’ye kadar tazminata hak kazanabilmektedir.

ZAMANAŞIMI SÜRELERİ

İş gücü kaybı tazminatı, 8 yıllık zamanaşımı süresine tabidir. Meydana gelen trafik kazasında yaralan kişinin yanı sıra, vefat eden bir kişinin de olması halinde, zamanaşımı süresi 15 yıla çıkmaktadır. İş gücü kaybı tazminatına hak kazanılabilmesi için, söz konusu süreler içerisinde muhakkak dava açılması gerekmeketedir. Belirtilen süreler içerisinde dava açmayan mağdurların tazminat hakkı ortadan kalkmaktadır.

Yukarıda yapılan açıklamalar, iş gücü kaybı tazminatına ilişkin genel açıklamalar olup; daha detaylı bilgi için tarafımızla iletişime geçiniz.

1.705 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN